» » Kaip pasirinkti hostingą?

Kaip pasirinkti hostingą?

Kaip pasirinkti hostingą?


KAIP PASIRINKTI HOSTINGĄ?

Nors hostingo (svetainių talpinimo) paslaugų tiekėjai pateikia ilgus talpinimo planų aprašymus su daug įvairių parametrų, dauguma tų skaičių yra nieko nesakantys sąlyginiai vienetai. Patys svarbiausi dalykai dažniausiai būna nepaminėti, arba iš viso juos įmanoma sužinoti tik bandymų ir klaidų keliu. Todėl trumpai apžvelgsiu į ką reikia atkreipti dėmesį renkantis hostingą, taip pat palyginsiu kelis didžiausius hostingo paslaugų tiekėjus.

Kaip taisyklė, talpinimo planų aprašymai labiausiai akcentuoja resursus, kurie bus išskirti jūsų svetainei - vietą serveryje, atmintį, tinklo srautą ir t.t. Tačiau dauguma svetainių joms skirtų resursų neišnaudoja. Vieša paslaptis, kad visi hostingo paslaugų tiekėjai resursus oversellina - t.y. pardavinėja daugiau, nei realiai turi. Todėl planų lyginimas pagal išskiriamus resursus dažnai yra beprasmis - nes realiai gaunate toli gražu ne tai, kas parašyta, o jei ir gaunate - to neišnaudojate. Svarbesni veiksniai, su kuriais jau susiduria kiekvienas hostinimo paslaugos vartotojas, yra serverio veikimo patikimumas, pagalbos tarnybos operatyvumas ir kompetencija, serverio valdymo pulto patogumas ir galimybės.
Kad serveris veiktų be sutrikimų ir būtų visada pasiekiamas - ko gero, svarbiausias, tačiau kartu sunkiausiai išmatuojamas kriterijus. Geriausias patarimas būtų - tiesiog rinktis didelius ir žinomus hostingo tiekėjus: Hostex (www.hostex.lt), Interneto vizija (www.serveriai.lt, www.dedikuoti.lt, www.hostingas.lt), Duomenų centras (www.duomenucentras.lt). Nors pavienių incidentų pasitaiko pas visus, tačiau šie tiekėjai yra pasiekę pakankamai aukštą paslaugų patikimumo lygį. Be to jie, kartu sudėjus, užima didžiąją dalį Lietuvos rinkos, todėl savotiškai atspindi bendrą hostingo lygį Lietuvoje. Nusprendę pabandyti laimę su mažaisiais tiekėjais, turėsite savotišką loteriją. Iš tiesų yra labai profesionalių tiekėjų ir mažųjų tarpe, ir netgi labiau besirūpinančių kiekvienu klientu. Tačiau, iš kitos pusės, galite susidurti su tiekėju, kurio serveriai pastoviai lūžinėja, o pagalbos tarnyba visai neatsakinėja į paklausimus. Todėl, jei nesate pasiruošę gilintis į hostingo rinkos subtilybes, o tiesiog norit patikimo hostingo - saugus pasirinkimas būtų tiesiog užsisakyti svetainės talpinimo paslaugą iš vieno iš didžiųjų tiekėjų.

Sekantis žingsnis - pasirinkti hostingo tipą. Yra trys pagrindiniai hostingo paslaugų tipai:

  • Shared hostingas. Kai viename serveryje talpinama daugelis skirtingų klientų svetainių. Klientas tiesiog gauna teisę patalpinti savo svetainę tokiame serveryje.
  • Virtualus dedikuotas serveris (sutrumpintai VDS). Vienas fizinis serveris padalinamas į kelis virtualius serverius ir klientui suteikiama pilna vieno virtualaus serverio kontrolė.
  • Dedikuotas serveris. Klientas gauna atskirą fizinį serverį.


Shared hostingas - labiausiai paplitusi hostingo paslauga. Jei tiekėjas net neskirsto savo paslaugų į tipus, o tiesiog siūlo vieną svetainių talpinimo paslaugą, vadinasi turime būtent shared hostingą. Shared hostingo kainos svyruoja nuo kelių iki keliolikos litų per mėnesį. Tai pati pigiausia, lengviausiai valdoma, tačiau kartu ir nepatikimiausia, bei mažiausiai kontrolės vartotojui suteikianti paslauga. Kadangi viename serveryje patalpinama šimtai svetainių ir visos jos serverio resursus naudoja bendrai, tai iš principo neįmanoma pasakyti kiek resursų gaus jūsų svetainė. Be to, kokia nors programinė klaida ar didelis reiklumas resursams bet kurioje iš kitų serveryje esančių svetainių, įtakos visą serverio darbą, o kartu ir jūsų svetainės veikimą. Todėl savotiškai pasidarote priklausomas nuo "kaimynų". O jei hostingo tiekėjui pasirodys, kad jūsų svetainė naudoja per daug resursų ir stabdo visą serverio darbą - gali ją pašalinti ar pasiūlyti įsigyti virtualaus dedikuoto serverio paslaugą. Todėl shared hostingas tinka paprastoms, nedidelio lankomumo svetainėms, kai reikia tiesiog, kad svetainė atsidarytų. Ko gero, dažnas pagalvos - o ar mano svetainė priklauso šiai svetainių kategorijai? Jei kyla toks klausimas, greičiausiai priklauso, dauguma reprezentacinių svetainių ir net paprastesnių elektroninių parduotuvių naudoja shared hostingą. Tačiau jei svarstote tokius klausimus kaip prognozuojami lankytojų srautai, puslapio krovimo laikai, tada jums greičiausiai reikia virtualaus dedikuoto serverio.

Virtualus dedikuotas serveris - brangesnė, tačiau žymiai daugiau galimybių suteikianti paslauga. Kainos svyruoja nuo trisdešimt iki šimto litų ir daugiau. Pagrindinis privalumas, kad vartotojas gauna pilną serverio kontrolę, su konkrečiai jam paskirtais resursais. Minusas - jei shared hostingas yra jau paruoštas vartojimui ir bet kuris išprusęs vartotojas gali jį nesunkiai valdyti, tai virtualų dedikuotą serverį pirmiausia reikia sukonfigūruoti, o tam reikalingos linux administravimo žinios. Šis hostingo tipas rekomenduotinas sudėtingesniems projektams, reikalaujantiems specifinės serverio konfigūracijos, taip pat svetainėms, skiriančioms didelį dėmesį greitaveikai ir darbo stabilumui.

Dedikuotas serveris - iš principo, galioja viskas, kas pasakyta apie virtualų dedikuotą serverį, tiktai klientas gauna visą fizinį serverį, o ne jo dalį. Plačiau apie dedikuotus serverius nekalbėsiu, nes retai galima rasti projektą, kuriam reiktų dedikuoto serverio. Šiuos serverius paprastai perka įmonės, kurios perpardavinėja hostingo paslaugas ar IT įmonės, talpinančios savo klientų svetaines.

Kai jau pasirinkote tiekėją ir hostingo tipą, belieka pasirinkti konkretų planą. Brangesni planai paprastai gauna daugiau resursų ar papildomų paslaugų, tačiau ar to reikės būtent jūsų svetainei, gali pasakyti tik specialistas. Kadangi hostingo paslaugos pakankamai pigios, tai dažnai tenka stebėti situaciją, kai klientai užsisako pakankamai galingą planą, tačiau paskui neišnaudoja nė dalies jo galimybių. Ko gero, praktiškiau būtų pradėti nuo pigiausio plano, ir pereiti į brangesnį, jei tikrai trūksta resursų.

Kaip jau minėjau, Lietuvoje yra trys tiekėjai, kurie dalinasi didžiąją dalį hostingo paslaugų rinkos - "Hostex", "Interneto vizija" ir "Duomenų centras". Natūralus klausimas - o kuris geriausias? Į šį klausimą neatsakysiu, nes visi turi savų pliusų ir minusų, tačiau trumpai apžvelgsiu kiekvieną iš jų, kad palengvinti pasirinkimą. Konkrečiai lyginsiu virtualių dedikuotų serverių paslaugas, tačiau bendri principai galioja ir kitoms šių tiekėjų siūlomoms paslaugoms.

Hostex (www.hostex.lt)

Įmonė turi nuosavą duomenų centrą, vieną didžiausių, jei ne patį didžiausią Lietuvoje. Taip pat labai kompetentingą personalą. Tačiau, matyt, didesnį dėmesį skiria pačio duomenų centro infrastruktūros vystymui, nei hostingo paslaugų pardavimui, nes palyginti su kitais tiekėjais gana nelankstūs tiek marketingine prasme, tiek bendravime su klientais. Tai toli gražu nereiškia, kad jų kainos didelės, ar bendravimas prastas. Gal net priešingai - kainos šiuo metu vienos iš mažesnių. Tačiau daugelis kitų tiekėjų dažnai pasiūlo įvairias nuolaidas, akcijas, kai galima paslaugas įsigyti daug palankesnėmis sąlygomis, lojalumo programas esamiems klientams. O "Hostexas" praktiškai teturi vieną fiksuotą kainą visiems atvejams. "Hostexo" pagalbos tarnyba - viena iš patikimiausių. Veikia kaip griežtai suderintas mechanizmas, jei jau užduosi klausimą, tai gali būti garantuotas, kad atsakymą gausi, ko negalima pasakyti apie kitus, netgi didžiuosius tiekėjus. Ir tikrai bus atsakyta kompetentingai - gal ne iš pirmo karto, bet galiausiai klausimas pasieks atitinkamą darbuotoją, kuris sugebės atsakyti net į sudėtingiausią klausimą. Tačiau vėl labai trūksta lankstumo - susidaro įspūdis, kad įmonė dirba pagal griežtas vidines taisykles ir svarbiau laikytis jų, negu išspręsti kliento problemą.

Lyginant virtualių dedikuotų serverių paslaugas, vienas svarbiausių parametrų, kurį deja dauguma hostingo tiekėjų nutyli, yra naudojama virtualizacijos technologija. T.y. kokiu būdu fizinis serveris buvo padalintas į kelis virtualius. "Hostexas" vienintelis iš didžiųjų tiekėjų naudoja komercinę Virtuozzo technologiją (kiti naudoja nemokamą OpenVZ analogą). O tai turi didelę įtaką viso serverio veikimui. Virtuozzo kitaip valdo serverio atmintį, mažiau resursų "suvalgo" įvairūs sisteminiai procesai, todėl sukūrus analogiškų parametrų serverius, pamatysit, kad sukurtas su Virtuozzo turi žymiai daugiau laisvos atminties, negu analogas su OpenVZ. Taip pat serveris skirtingai elgiasi, kai pritrūksta atminties - Virtuozzo pradeda kešuoti į diską, dėl ko darbas smarkiai sulėtėja, tačiau pats serveris išlieka veikiantis. OpenVZ tokiu atveju tiesiog "miršta". Ką tai reiška praktiškai - užsisakę virtualų dedikuotą serveri su vienodais parametrais (tiek pat GHz procesoriaus ir tiek pat GB atminties) "Hostexe" gausit serverį, kuriame tiek laisvos atminties bus daugiau, tiek programiniai skriptai suveiks greičiau, nei analogiškuose serveriuose "Interneto vizijoje" ar "Duomenų centre". Kiek konkrečiai - priklauso nuo plano, bet pigesniems planams tai gali būti net iki 50% daugiau, planui didėjant, skirtumas mažėja. Todėl virtualizacijos technologija - labai svarbus "Hostexo" pranašumas.

"Hostexas" taip pat nemokamai siūlo komercinį serverio administravimo įrankį - Plesk. Tačiau, nors galimybių vartotojas gauna labai daug, visas serverio valdymas pasidaro gana painus. Vartotojui suteikiami net trys skirtingi valdymo pultai - pirmiausia vartotojo sąskaitos valdymo pultas, paskui atskiras serverio valdymo pultas ir galiausiai jau minėtas serverio administravimo įrankis. O jų funkcijos dalinai dubliuojasi ir reikia bandymų ir klaidų keliu išsiaiškinti kokius veiksmus iš kur galima atlikti - neretai susidursite su situacija, kad bandant atlikti vieną ar kitą veiksmą, gausite klaidos pranešimą, o techninė pagalba jums paaiškins, kad taip, šita funkcija čia yra, bet ji neveikia. Todėl specialistui, turinčiam serverio administravimo žinių, ko gero, patogiau nė vieno įrankio nenaudoti ir visą serverio konfigūravimą atlikti rankomis. Tačiau eilinis vartotojas, bet jau teoriškai, turi galimybę atlikti serverio konfigūravimą pats. Blogiausia, kad net turint tiek valdymo pultų, kai kurių veiksmų vis tiek negalima atlikti tiesiogiai ir reikia prašyti pagalbos tarnybos. Pavyzdžiui, negalima nurodyti serverio reverse DNS arba perinstaliuoti serverio.

"Hostexas" automatiškai daro svetainės duomenų atsargines kopijas ir saugo dviejų paskutinių savaičių duomenis. Klientas, sumokėjęs fiksuotą mokestį, gali atstatyti bet kurios dienos duomenis. Tai labai naudinga galimybė, nes kaip taisyklė, vartotojai atsarginėmis kopijomis susidomi tik praradę duomenis.


Interneto vizija (www.serveriai.lt, www.dedikuoti.lt, www.hostingas.lt)

Nuosavų duomenų centrų neturi, tačiau gera marketingo strategija leido jiems užimti lyderiaujančią poziciją hostingo srityje - tai įmonė, turinti daugiausia klientų. Tačiau paskutiniu metu smarkiai pakeitė savo taktiką - nubraukė senas nuolaidas, padidino kainas, todėl šiandieniniai jų pasiūlymai nebeatrodo tokie patrauklūs ir nemažai nusivylusių klientų dairosi į kitus tiekėjus. Tačiau vis tiek išlieka gana lankstūs bendraujant su klientu - individualiai pažiūri į jo poreikius, todėl vien dėl to laimi kai kurių klientų palankumą.

Užsisakant virtualų dedikuotą serverį, leidžia atskirai nustatyti kiekvieną parametrą (procesoriaus dažnį, atminties kiekį, vietą diske, tinklo pralaidumą). Manau, kad tai labiau marketinginis triukas, nei iš tiesų naudinga galimybė, nes daugumai projektų pilnai užtenka fiksuotų planų. Nors, turint specifinius poreikius, gal ir verta pažaisti bandant sudėlioti optimalų variantą.

Valdymo pultas - stiprioji "Interneto vizijos" pusė. Pakankamai paprastas ir intuityvus, tačiau turintis visas reikiamas galimybes. Nors jei norėsit serverio administravimo įrankio, teks rinktis arba iš ribotų nemokamų variantų, arba papildomai mokėti už komercinį.

"Interneto vizija" taip pat automatiškai daro duomenų atsargines kopijas, tačiau saugo mažiau dienų.


Duomenų centras (www.duomenucentras.lt)

Kaip jau galima suprasti iš pavadinimo, taip pat turi savo duomenų centrą. Mažiausia iš trijų apžvelgiamų įmonių, o tai kartu ir pliusas, ir minusas. Bendravime su klientu, ko gero, mažiausiai jaučiasi korporatyvinis požiūris, tačiau kartais išlenda ir neprofesionalumas bei asmeniškumai, ko rimta kompanija turėtų vengti. Pagalbos tarnybos darbui irgi galima išsakyti daugiausia kritikos, lyginant su kitais didžiaisiais tiekėjais. Nors bazinės kainos nėra mažos, tačiau dažnai pasiūlo akcijų ir nuolaidų, todėl kaip tik čia šiuo metu galima rasti labiausiai viliojančių pasiūlymų.

Virtualių dedikuotų serverių planai sudaryti taip, kad siūlo sąlyginai daugiau vietos diske ir mažiau operatyvinės atminties. Manyčiau, tai labiau trūkumas, nei privalumas, nes vieta diske, kaip taisyklė, mažiau reikalingas resursas.

Valdymo pultas - pats paprasčiausias iš didžiųjų tiekėjų, iš karto pasigendi kai kurių kitur įprastų funkcijų. Iš kitos pusės, priešingai nei "Hostex", įmonė reaguoja į vartotojų pastabas ir deda pastangas savo valdymo pultą patobulinti, nesenai pasirodė nauja versija, todėl galima tikėtis, kad savo funkcionalumu jis neužilgo pasivys konkurentus.

Duomenų kopijų įmonė automatiškai nedaro, vartotojui siūloma įsigyti vietos nutolusiame serveryje ir pačiam darytis atsargines kopijas. Žinant daugumos vartotojų požiūrį, tokia "Duomenų centro" pozicija gana rizikinga.


Kaip matote, trūkumų turi visi hostingo tiekėjai, tačiau surasti idealų, ko gero, ir neįmanoma. Mano nuomone, visi šie trys tiekėjai siūlo pakankamai aukšto lygio paslaugas ir galėčiau rekomenduoti užsisakyti hostingą pas kiekvieną iš jų.

Diskusijos forume

Straipsnio šaltinis

Komentarai

Hostex hostinge butu galima laikiti filmu svetaine neprisiknistu ? (jai filmai nera kelemi i mačia svetaine)
Jokiam lietuviškam hostinge oficialiai negali talpinti tokių tinklapių. Nesvarbu filmai keliami ar embed kodas tik.
O neoficialiai siūlau hostone.lt us.lt arba susitarti su kokio hostingo administratoriumi, kad jei kas domėsis jog praneštų tau išanksto tmi

Informacija

Mielas lankytojau. Tu čia esi kaip neregistruotas vartotojas.
Mes siūlome tau užsiregistruoti arba tiesiog prisijungti naudojant savo prisijungimo duomenis, tam, kad galėtum įkelti bei komentuoti norimas naujienas.

Susirašinėjimai